A méhnyálkahártya minden hónapban a női ciklusnak megfelelően felépül, majd leválik a menstruációval. Endometriózis esetén a méhnyálkahártya túlépül, burjánzik, és máshol tapad meg, szigetek, csomók formájában. A túlburjánzó méhnyálkahártya (endometrium) eljut a hasüregbe a petevetéken keresztül, megtapadhat bárhol a kismedencében. A hasüregben megtapadt méhnyálkahártya havonta a női ciklusnak megfelelően megvastagszik és vérzik, úgy, mint a méhen belül. Azonban a hasüregben nem tud a vér merre távozni, így gyulladások, ciszták, összenövések, a petefészkeken sötétbarna csokiciszták képződhetnek. A kóros méhnyálkahártya szigetek leggyakrabban megtapadhatnak a petefészken, petevezetéken, méhen, húgyhólyagon, beleken, hüvely falán, köldökben, de a szervezetben bárhol előfordulhatnak. Az endometriózis legtöbb esetben komoly fájdalommal jár, melyet a nők hónapról hónapra átélnek.
A bőrproblémák mögött meghúzódó okok lehetnek:
- Ételintoleranciák, Pl: tej, glutén...stb.
- Inzulinrezisztencia, cukoranyagcserezavar,
- Hisztamin intolerancia,
- Progeszteron hiány - stressz, mellékvese alulműködés, vagy peteérési zavar miatt,
- Dihidrotesztoszteron túlsúly - összefüggésben az inzulinrezisztenciával, és a progeszteron hiánnyal,a tesztoszteron megemelkedik a női szervezetben is, majd átkonvertálódik dihidrotesztoszteronná.
Sok esetben tapasztalom, hogy a fenti okok közül több is előfordul egyszerre, de mindegyik állapot szépen kezelhető, a bőr helyreállítható.
Az egyéb hormonális ( hajhullás, hajzsírosodás, fájdalmas menstruáció, cikluszavar...stb.) és emésztési tünetek (puffadás, gázosodás, székrekedés stb.) is informatívak, melyeket átbeszélünk, majd szükség szerint labor és biorezonanciás állapotfelméréssel haladunk tovább.
Az okok felderítése után egyéni, konkrét terápiás javaslatot (étrend+bioazonos hatóanyagok) kapnak a hozzám fordulók, és beszélünk a kiváltó lelki okokról is.
Személyes tapasztalatból is tudom milyen érzés, mikor fiatalságod alatt végig kísérnek a pattanások. Éveken át küzdöttem én is kamaszkorban a pattanásokkal.
Fiatal lányként lelkileg ezt nehéz kezelni, sokszor éreztem úgy, hogy takargatnom kell magam, és smink nélkül biztos nem mentem ki az utcára. Próbálkoztam különböző étrendekkel, neves bőrgyógyászokkal.
Apró javulások ideig, óráig… de az aknés, pattanásos bőr belső okainak kezelése nélkül nem volt maradandó a gyógyulás.
A hormonpótlást, fogamzásgátló szedését javasolják elkezdeni már az aknés bőr miatt is, véleményem szerint nem megoldás. Hogy miért?
A nőgyógyász és a mesterséges hormontartalmú gyógyszerek, fogamzásgátló, stb. elnyomják ugyan a tüneteket, de nem oldják meg a problémát, hiszen a probléma gyökerét nem szüntetjük meg. És ha valami még inkább kellemetlen 25 év felett újra a bőröddel küzdeni, mintha még mindig tinédzser lennél…
A fogamzásgátlók alkalmazásakor nincs természetes női ciklus, csak álciklus megvonásos vérzéssel. A tabletta általi mesterséges vérzés nem a saját hormonjaink működésének a következménye. Túl fiatalon szedve az agyalapi mirigy - a hormonrendszer karmestere - elszokhat a ciklus szabályozásának feladatától. A fogamzásgátlók évekig felfüggesztik a tüszőérést, peteérést, és az ovulációt, azaz tüszőrepedést, ami viszont tudjuk, hogy kell egy normális női ciklushoz, illetve ha kisbabát szeretnénk. Egyre több fiatal pár küzd a meddőséggel, melyek mögött gyakran a fogamzásgátló hosszú évekig tartó szedése is ott lapul az okok mögött.
Az enzimek biokatalizátorok, gyorsítják a testünkben zajló folyamatokat, felszabadítják táplálékunkból az értékes vitaminokat, ásványi anyagokat és aminosavakat.
Enzimek szükségesek tehát a vitaminok, ásványi anyagok hasznosulásához, és még a hormonjaink működéséhez is. Manapság pedig nagyon sokan enzimhiánnyal küzködnek, mivel főzés, sütés során a táplálékban lévő enzimek megsemmisülnek. Enzimekhez csak a nyers ételeken keresztül juthatnánk, melyekből elég keveset fogyasztunk.
Hiányozhatnak szervezetünkből a fehérje, zsír vagy akár a szénhidrátbotó enzimek, melyek hiányakor az adott táplálékot nem tudjuk jól bontani. Így puffadás, hasmenés, székrekedés, görcsök, gázok, fejfájás, tünetei jelenhetnek meg.....
Az inzulinrezisztenciát a cukorbetegség előszobájaként emlegetjük, mivel ez a cukorbetegség kialakulását megelőző állapot.
Fontos azonban tudnunk, hogy megfelelő táplálkozási, és életmódbeli változtatással, természetes táplálék kiegészítők alkalmazásával az Inzulinrezisztencia állapot nagyon sok esetben még gyógyszer használata nélkül visszafordítható.
INZULINREZISZTENCIA manapság szinte népbetegség. Hogy miért?
Sajnos egyre nagyobb mennyiségben fogyaszt a mai ember fruktózt, cukrot és finomított szénhidrátokat, mellyel a szervezetünk egy határon túl már nem tud mit kezdeni. Az étkezésünk megváltozott. Pékség minden sarkon, előrecsomagolt ételeket fogyasztunk, melyek fruktózzal vannak dúsítva. (felvágottak, gyümölcslevek, lekvárok, húskészítmények, ketchup, mustár, majonéz, konzervek, stb. )
Az sem mindegy, mit mikor eszünk…. A Hagyományos Kínai Orvoslás szervórája szerint mindennek megvan a maga ideje. (székletürítés, étkezés, emésztés, pihenés, testmozgás, agyi tevékenység stb) Ha e szerint élünk, támogatjuk testünket azzal, hogy nem terheljük feleslegesen, nem adunk neki plusz munkát.
Az eredmény: Inzulinrezisztencia, mely sok esetben észrevétlen, kezeletlen marad. Majd elhízás, hormonális zavarok, meddőség, cukorbetegség, zsírmáj, májgyulladás, akár daganatos betegségek lehetnek a következmények. A tartósan magas inzulin szint miatt alakulhat ki a szervezetszintű gyulladás.
Ókori görög orvos, már Hippokratész is tudtunkra adta: "Minden betegség a bélből ered"
Ha az emésztésünk nem megfelelő, és ennek már egyértelmű tünete is van számunkra, akkor biztosak lehetünk benne, hogy bélflóránk azaz 1. számú védelmi vonal is felborult, mely magával húzza immunrendszerünk gyengülését, hiszen a bélben lévő szövetekben termelődnek immunsejteink 70 - 80 %-a, melyek immunrendszerünk szolgálatában állnak.
Itt az ideje, hogy elkezdjünk foglalkozni emésztési problémáinkkal...